Cele i misja fundacji

Cele i misja Fundacji są odpowiedzią na potrzeby – nie tylko społeczeństwa, które oczekuje zwiększenia oferty pomocowej, ale także psychologów i psychoterapeutów, którzy mimo wiedzy i chęci do pracy, wciąż borykają się bolesnymi realiami rynkowymi.

Zauważamy, że osobom, którym pomoc jest potrzebna, często brakuje gotowości do jej przyjęcia. O dziwo, łatwiej przyznać się do nadużywania alkoholu niż do wizyty u psychiatry.

FOTO

Fundacja Rozwoju i Promocji Psychoterapii powstała z myślą o zwiększaniu dostępności do pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej.

Zauważyliśmy, iż część osób nie ma świadomości, do kogo, gdzie, w którym momencie może udać się po pomoc, albo z powodów ekonomicznych nie może skorzystać ze wsparcia. Jest mnóstwo grup, dla których nie ma żadnej bezpłatnej oferty pomocowej. Natomiast duża rzesza osób, które finansowo stać na terapię, nie korzysta z niej z powodu braku zaufania czy wiary, że taka pomoc może być skuteczna.

Nadal wizyta u psychologa czy psychoterapeuty jest tematem tabu. Tematem wstydliwym i stawiającym osoby potrzebujące wsparcia w niekorzystnym świetle. Z kolei temat psychoterapii jest albo całkowicie pomijany, albo niezrozumiany, bądź błędnie kojarzony z wizytą u psychiatry i leczeniem wyłącznie farmakologicznym, niejednokrotnie szpitalnym.

Przykre i niepokojące jest także to, że nawet wśród osób wykształconych poziom wiedzy dotyczącej pomocy psychologicznej czy psychoterapii jest niewielki. Niewiele osób ma świadomość tego, czym jest psychoterapia, kiedy się ją stosuje, że są różne podejścia, metody i formy pracy. Każdy może znaleźć coś dla siebie, bez względu na to, czy przechodzi kryzys, problemy rodzinne, chce lepiej poznać samego siebie czy pragnie się rozwijać. Naszym zdaniem niewiedza wypływa niekorzystnie na rozwój i promocję psychoterapii oraz na utrwalanie się mocno ograniczających stereotypów dotyczących specjalistycznej, psychologiczno-terapeutycznej pomocy.

Najwyższa pora to zmienić.

Fundacja prowadzi swoje działania na kilku płaszczyznach jednocześnie. W tym celu pragniemy zaprosić do współpracy profesjonalistów reprezentujących różne szkoły psychoterapii, by wspólnymi siłami modyfikować stosunek społeczeństwa do pomocy psychologicznej i psychoterapii.


Fundacja Rozwoju i Promocji Psychoterapii
Dane kontaktowe i korespondencyjne
ul. Wiktora Brysza 8, 41-800 Zabrze
zarzad@fripp.org.plSiedziba Fundacji
ul. Wiktora Brysza 8, 41-800 Zabrze

+48 32 726 11 79
+48 606 313 066
info@fripp.org.plKonto bankowe
ING Bank Śląski
97 1050 1298 1000 0090 3026 5772

NIP: 6482769511 REGON: 243398589
KRS: 0000482005

© 2023 Fundacja Rozwoju i Promocji Psychoterapii.
Webdesign: dotCMS.pl