Pierwsza pomoc psychologiczna po doświadczeniu traumy i katastrofy losowej
Zdarzenia ostatnich dni, widmo wojny i niepokój, budzą w nas chęć pomocy. Niezwykłość, nienormalność sytuacji wywołuje zupełnie normalną niepewność i pytanie: Jak adekwatnie i skutecznie pomagać?
Szkolenie jest wprowadzeniem w problematykę pierwszej pomocy psychologicznej w kryzysach katastroficznych w kontekście wojny na Ukrainie.
Jego zadaniem jest wsparcie rozwoju kompetencji i wzbudzenie gotowości uczestników do pomagania (udzielania wsparcia emocjonalnego, informacyjnego, instrumentalnego) osobom z doświadczeniem traumy i kryzysów związanych z katastrofami masowymi i kataklizmami, adekwatnie do ich potrzeb i możliwości oraz warunków sytuacyjnych.
Zakres tematyczny szkolenia
- Zachowanie i funkcjonowanie psychiczne człowieka w obliczu katastrofy - reakcja traumatyczna i zmaganie się z doświadczeniem katastrofy/kataklizmu
- Zadania i funkcje pomocy psychologicznej w kryzysie katastroficznym
- Interwencje psychologiczne na miejscu zdarzenia i zabezpieczenie przed traumą
- Indywidualna pomoc psychologiczna osobie w kryzysie katastroficznym
- Interwencja kryzysowa w odniesieniu do grupy osób z doświadczeniem katastrofy
Prowadzenie:
Dominik Adamek – psycholog, trener, interwent kryzysowy (International Critical Incident Stress Foundation). Nauczyciel akademicki w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym. Członek zespołu interwencji kryzysowej Fundacji Rozwoju i Promocji Psychoterapii.