Jak zadbać o zdrowie psychiczne w dobie pandemii koronawirusa?

Minęło już ponad 1,5 roku, odkąd zmagamy się z wieloma ograniczeniami dnia codziennego. W tym wyjątkowym okresie trudniej zachować równowagę psychiczną oraz pozytywne nastawienie do życia.

Towarzyszący nam niepokój i lęk o przyszłość oraz brak stabilizacji finansowej, sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na zaburzenia lękowe i depresyjne. Zmieniający się świat doprowadził do wielu ludzkich dramatów, których można było uniknąć.

Badania pokazują, że w okresie pandemii wzrosła liczba przypadków, gdzie dochodziło do konfliktów i przemocy domowej. Duża liczba osób nadal doświadcza różnego rodzaju kryzysów psychicznych, które przyczyniają się do rozpadu bliskich relacji, rozwodów, problemów w pracy i zwiększają ryzyko samobójstw.

Obecnie trudniej nam zachować wewnętrzny spokój, a umiejętność pielęgnowania naszego zdrowia psychicznego jest bardziej priorytetowa niż kiedykolwiek.

Kluczowe fundamenty zdrowia psychicznego:

Mów o uczuciach bez tłumienia ich w sobie. Mówienie o uczuciach jest budujące i oczyszczające. Pozwala utrzymywać więź z drugim człowiekiem, jest szansą na poznawanie siebie i umacnianie relacji z partnerem i rodziną. Dzięki temu unikniesz wielu konfliktowych sytuacji oraz spojrzysz z perspektywy drugiej osoby - bez oceniania.

• Ogranicz skupianie swojej uwagi na zagrożeniach i negatywnych informacjach, które budzą lęk. To, co czytasz i oglądasz zostaje w twoim umyśle i bardzo często może zapoczątkować różne stany lękowe i depresyjne. Doceniaj to, co masz już masz i poszukuj pozytywnych rozwiązań, które będą dawały ci poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.

Zadbaj o zbilansowaną dietę, która będzie dawała ci dużo energii. Zwróć uwagę na odpowiednią ilość snu i korzystaj z wszelkiej aktywności fizycznej w ciągu dnia. Nie bez powodu mówi się, że w zdrowym ciele, zdrowy duch. Aktywność fizyczna jest czymś bardzo ważnym – ćwiczenia sprawiają, że nie tylko dbasz o swoje ciało, ale i pracujesz nad stresem oraz radzisz sobie z trudnymi emocjami o wiele łatwiej.

Znajdź czas na rozwój osobisty. Ucz się i zdobywaj nową wiedzę i umiejętności. Stawiaj przed sobą wyzwania, wychodząc z własnej strefy komfortu. Dzięki temu zbudujesz nie tylko doświadczenie, które może ci się przydać w przyszłości i zapewnić stały dochód, ale sprawi, że zaczniesz skupiać się na celach. Zwróć uwagę na własne oczekiwania i aspiracje. Czasami warto jest je nieco obniżyć, aby móc się cieszyć z dobrze wykorzystanego czasu ,,tu i teraz’’.

Zdrowie psychiczne to nic stałego w naszym życiu. Trzeba je pielęgnować jak każdą inną ważną część siebie. Kiedy któryś z tych aspektów w naszym życiu szwankuje, warto zrobić krok w kierunku poprawy swojego zdrowia psychicznego – czyli krok w kierunku bardziej szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.

Autorka artykułu:
Weronika Grzelak - psycholog, seksuolog w trakcie certyfikacji. Na co dzień prowadzi prywatny gabinet psychologiczno – seksuologiczny w Wielkiej Brytanii, pomagając Polakom przebywającym na emigracji. 

Kontakt: biuro.w.grzelak@gmail.com

Fot. Anna Shvets


Fundacja Rozwoju i Promocji Psychoterapii
Dane kontaktowe i korespondencyjne
ul. Wiktora Brysza 8, 41-800 Zabrze
zarzad@fripp.org.pl



Siedziba Fundacji
ul. Wiktora Brysza 8, 41-800 Zabrze

+48 32 726 11 79
+48 606 313 066
info@fripp.org.pl



Konto bankowe
ING Bank Śląski
97 1050 1298 1000 0090 3026 5772

NIP: 6482769511 REGON: 243398589
KRS: 0000482005

© 2024 Fundacja Rozwoju i Promocji Psychoterapii.
Webdesign: VdeMedia