Podstawy terapii traumy w perspektywie jungowskiej

Zapraszamy osoby gotowe do pracy grupowej i dyskusji, zainteresowane poszerzeniem wiedzy z zakresu pracy z traumą o perspektywę psychologii głębi. Spotkanie ma charakter warsztatowo-seminaryjny.

„Jak podaje Chhim, według wierzeń Khmerów w ludzkim ciele istnieje dziewiętnaście małych dusz i jedna ,<>. Ciężka trauma może spowodować utratę wszystkich dziewiętnastu dusz. Wyskakują one z ciała lub uciekają do koniuszków włosów. Sięgając po język kliniczny, powiedzielibyśmy, że utrata krystalicznej duszy przypomina całkowitą dysocjację, psychozę lub pozorną śmierć (…).
„Umieranie I stawanie się. Transformacyjna moc traumy”. Ursula Wirtz

Jung twierdził, że każdy człowiek ma w sobie czynnik leczący, taki który prowadzi do zdrowienia nawet najgłębszych zranień. Aby mógł działać, potrzebuje odpowiedniego miejsca. Przestrzeń psychoanalizy może stać się tym miejscem w którym leczący pierwiastek ma szansę by wzrastać i rozwijać się. To właśnie założenie będzie towarzyszyło nam podczas dwóch dni pracy z traumą w ujęciu jungowskim. Ponadto myśl, że związek pomiędzy uzdrowieniem a raną jest bliski, a sama rana nie jest beznadzieją.

W sobotę będziemy omawiać kwestie związane z rozumieniem tego, czym jest trauma. Nawiązując do Wirtz pomówimy o depresji, dysocjacji oraz psychotycznych wtargnięciach. Będziemy zastanawiać się nad znaczeniem mechanizmów obronnych i obron archetypowych, pomówimy o znaczeniu snów i symboli. Będziemy analizować baśń o Roszpunce. Zastanowimy się nad czynnikami leczącymi i granicami oraz tym, przed czym chronią nas nadmierne interpretacje. Omówmy również znaczenie pracy w i z przeniesieniem.

Niedzielę poświecimy na omawianie pracy z dziećmi. Odniesiemy się do literatury i popkultury. Pooglądamy rysunki i przeanalizujemy baśń Andersena „Len”, szukając tym samym podpowiedzi w baśniach. Zajmiemy się również dziecięcymi snami i sposobami radzenia sobie ze zranieniem. Omówimy proces deintegracji i reintegracji oraz sposoby pracy z dziećmi w ujęciu analityczki Jean Knox.

Będziemy pracować w oparciu o książki, które wnoszą nowy, zupełnie odmienny, duchowy wymiar rozumienia tego, czym jest trauma.

D. Klasched "Wewnętrzny świat traumy. Archetypowe obrony Jaźni", "Trauma i dusza" oraz "Umieranie i stawanie się. Transformacyjna moc traumy" Ursuli Wirtz. Książki są dostępne w Wydawnictwie Instytutu Studiów Kulturowych RAVEN.

Odniesiemy się również do Junga oraz opracowań współczesnych psychoanalityczek i psychoanalityków jungowskich.

Czas trwania
26-27.11.2022 w godzinach 9.00 – 16.00 (16 h szkoleniowych).
Miejsce:
Czeladź, ul. Bytomska.

Koszt: 800 zł.

Płatne do 14 dni od wysłania zgłoszenia, najpóźniej 7 dni przed terminem szkolenia
Każdy uczestnik otrzymuje zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w warsztacie.

Ilość miejsc: 10.

Prowadząca: Katarzyna Włoch Hyla.
Psychoanalityczka jungowska. Psychoterapeutka.
Więcej informacji o Kasi na stronie: katarzynawlochhyla.pl

Formularz zgłoszeniowy

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

 

 


Fundacja Rozwoju i Promocji Psychoterapii
Dane kontaktowe i korespondencyjne
ul. Wiktora Brysza 8, 41-800 Zabrze
zarzad@fripp.org.pl



Siedziba Fundacji
ul. Wiktora Brysza 8, 41-800 Zabrze

+48 32 726 11 79
+48 606 313 066
info@fripp.org.pl



Konto bankowe
ING Bank Śląski
97 1050 1298 1000 0090 3026 5772

NIP: 6482769511 REGON: 243398589
KRS: 0000482005

© 2024 Fundacja Rozwoju i Promocji Psychoterapii.
Webdesign: dotCMS.pl