Podstawy terapii traumy. Diagnoza i metody terapeutyczne
Współczesna nauka o stresie pourazowym powstała w następstwie wojny w Wietnamie, zaś termin zespół stresu pourazowego (ang. posttraumatic stress disorder, PTSD) stał się częścią słownictwa psychologów i psychiatrów dopiero w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku.
Od tego czasu nauczyliśmy się, że trauma jest wszechobecna, zaś reakcje ludzi na nią mogą być skrajnie złożone. Wraz z rozwojem wiedzy badacze i klinicyści stworzyli wiele metod leczenia stresu pourazowego i innych schorzeń związanych z traumą. Ta książka – jak piszą jej autorzy – została napisana, aby dać klinicystom praktyczny przewodnik dotyczący pracy z ofiarami traumy.
Książka zawiera podstawowe zasady terapii ludzi, którzy doznali traumatyzacji na skutek przemocy interpersonalnej, katastrof, poważnych wypadków i innych przytłaczających zdarzeń. Została skonstruowana tak, by służyć pomocą tym klinicystom, którzy pracują z klientami cierpiącymi wskutek pojedynczej traumy wieku dorosłego, jak również tym, którzy pracują z klientami w bardziej złożonych sytuacjach,
także takimi, którzy doznali długotrwałego molestowania w dzieciństwie.
Podejście przedstawione w niniejszej książce łączy związane z traumą aspekty terapii poznawczo-behawioralnej i dzisiejsze myślenie w dziedzinie psychoterapii relacyjnej. Skuteczna interwencja wymaga dokładnego zrozumienia i oceny traumy i jej następstw, zarówno na poziomie ogólnym, jak i w kontekście konkretnego klienta. Z tego względu w książce znalazły się rozdziały poświęcone naturze traumy psychologicznej oraz objawom i zaburzeniom, jakie mogą występować po zdarzeniach traumatycznych, a także przegląd podstawowych strategii oceny psychologicznej skoncentrowanej na traumie i instrumentów, z jakich można korzystać w warunkach klinicznych.
Niewątpliwą zaletą tego przewodnika jest to, że większość technik w nim zaprezentowanych opiera się na badaniach klinicznych i oddaje stan dzisiejszej wiedzy na temat pracy z ofiarami traumy.