Psychoterapia psychoanalityczna. Psychoanaliza.
Psychoterapia psychoanalityczna to metoda leczenia oparta na psychoanalizie. Leczenie odbywa się wyłącznie drogą interpretacji
Psychoterapia psychoanalityczna to metoda leczenia oparta na psychoanalizie. Leczenie odbywa się wyłącznie drogą interpretacji, klaryfikacji oraz konfrontacji. Polega ponadto na stworzeniu relacji terapeuta-pacjent, po to, by przepracować (odtworzyć) znaczące dla pacjenta związki z przeszłości. Dla zbudowania stałej relacji z terapeutą częstotliwość oraz stałość spotkań mają zasadnicze znaczenie, gdyż jednym z czynników leczących w psychoterapii jest związek emocjonalny pacjenta z terapeutą.
Psychoterapia psychoanalityczna daje możliwość zrozumienia własnych zachowań czy uczuć, co w konsekwencji terapii prowadzi do wewnętrznej jedności i równowagi. Jednym z założeń terapii psychoanalitycznej jest uświadomienie i ponowne przeżycie emocji wypartych do nieświadomości. Terapia wymaga aktywności, zaangażowania oraz czasu ze strony pacjenta (to terapia długoterminowa, zwykle od 2 do 4 lat, lub dłużej, z częstotliwością od 2 do 4 sesji w tygodniu). Psychoanalityk zwykle jest neutralny a jego postawa niekierująca i niedyrektywna.
Psychoterapia psychoanalityczna wskazana jest dla osób cierpiących na nerwice, zaburzenia osobowości czy choroby psychosomatyczne.